Çatıder Arkeolojik Alanda Çatı Yarışması


Çatıder Arkeolojik Alanda Çatı, Milas Uzunyuva Arkeoparkı Koruyucu Çatı Tasarım Yarışması sonuçlandı. 16928 rumuzlu KORUGAN projesi ile Yunus Emre Kara son aşamada elendi.

Mimari Rapor:
Milas – Uzunyuva Anıt Mezarı, bölgeye yatırım yapılmadan önce tescilli ve tescilsiz onlarca konut yapısının arasında kaybolup giden ve birkaç taş blok ve bir sütundan ibaretmiş gibi gözüken yapı, çevredeki tescilsiz binaların ortadan kaldırılması ve kazı çalışmalarının hızla ilerlemesi sonucunda bütün olarak kendini gösterir hale gelir.
Şubat Ayı içinde araziye yapılan gezi de, dev anıtın çevresinin tamamen açıldığı ve topark altındaki lahit bölümünü korumak üzere ahşap bir çatı yapıldığı görüldü. Şehrin neredeyse göbeğinde yer alan anıt mezar, Lykia uygarlığından kalan eserler arasında çok nadir görülen bir durumun içinde yer alıyor.
Daha önce korugan yapıların yapıldığı Ephesus, Çatalhöyük gibi antik yerleşimler günümüz yerleşimlerinden uzak kesimlerde olduğundan ‘geçici’ bir çatı yapmak/tasarlamak, Milas’ın orta yerine bir çatı yapmak ile kesinlikle aynı değerde değil.
Modern Milas’ın ilk günlerine dahi tanıklık etmiş, şehrin kalbine bir hançer gibi saplanmış, şehrin ikonu haline gelmiş bu sütunlu yapının üzerini korumak için örtmek, büyük bir tartışma konusu.
KORUGAN, radikal davranıp, şehrin orta yerindeki arkeolojik alana yapılacak müdahaleyi sadece koruma amacından saptırıp, bir müze gibi hem korumak hem de olduğu gibi sergilemek amacını güdüyor. Anıt mezara bir kılıf geçirmek yerine, zaten parça parça taşınacağı ‘arkeoloji müzesini’ yapının etrafına inşa ediyor. Hem de yıllarca arkada kalıp, sadece yükselen sütunu ile var olmaya çabalayan yapıyı, başka bir mimari dilde, çok daha kalın ve baskın bir şekilde Milas şehrine ve Dünya’ya anlatmaya/aktarmaya çalışıyor.
Dikdörtgenler priması şeklinde, sanal bir uzay içine dahil olan Anıt Mezar 5 yıl sonunda, şehir merkezi içindeki yeni rolüne arkeologlarca hazırlanacak. Mezar bütün haşmetiyle ortaya çıkarılacak ve bütün süreç sona erdiğinde KORUGAN ortadan kaldırılacak, bütün eserler bir arkeoloji müzesine kaldırılacak ve ‘yeni’ anııt mezar kendi mimari diliyle yeniden ortaya çıkacak.
Sökülen çatı daha sonra geri dönüştürülebileceği gibi, aynen ya da bazı eklemeler ile kapalı yüzme havuzu, spor salonu vb. işlevlerle Milas şehrinde ya da başka bir yerleşim yerinde aynı yöne göre konumlandırılması şartıyla tekrar inşa edilip kullanılabilir.

Reklamlar  Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google+ fotoğrafı

  Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  w

  Connecting to %s%d blogcu bunu beğendi: