Audi SSYM Projesi Tamamlandı


Barbaros Bulvarı ve Darphane Caddesi’nin kesiştiği güney köşesinde bulunan mevcut Opel-Ford showroom binasının arazisine yapılması düşünülen otomobil servis-galeri-yönetim binası projesi, M.Cem Altun’un işveren-danışman ve çeşitli kurumların onama yetkisine sahip kişilerin rollerine büründüğü ‘Uygulama Projesi’ kapsamında tasarlanır.

Proje bir otomobil markasının seçimi ile başlar. 7 kişilik uygulama projesi dersi grubu içerisindeki en orta halli otomobil üreticisi olan Audi, kalite ve maliyeti en iyi şekilde optimize ettiği için şeçilir. Alman otomobil üreticilerinin en büyüklerinden biri olan Volkswagen AG’ye bağlı olan Audi markasının mottosu tasarımın şekillenmesinde önemli bir yer teşkil etmekte. Kanuni mevzuatın ve inşai yapım tekniklerinin her aşamada zorlanması projenin neredeyse gizli sloganı haline gelir.

Audi’nin tasarım mantığının ve otomobil tipolojisinin incelenmesinden sonra ortaya atılan fikirler ile başlayan çalışma, 17 hafta sonunda görsellerdeki halini alır. Süreç içerisinde bina kullanıcılarının çeşitliliği -yönetici-müşteri-ustalar ve en önemlisi olan otomobiller- tasarımı etkileyecek kararların bütün detaylarıyla düşünülmesine zorlar.

Barbaros Caddesi üzerinde yerini alacak olan bina herşeyden önce Audi markasının lansesini en iyi şekilde yapmalıdır. Kullanılacak teknolojilerin ve malzemelerin yanısıra formun da şehir dokusu içinde kaybolmaması, hatta bir nebze göz önüne çıkması amaçlanır. 30 metreye varan yüksekliği, yer yer 5-6 mereye varan bombeli konsollarının yanında formun genel dokudan farklı olması bu amaçların en iyi şekilde hedeflerini bulmasını sağlar.

Boyutları 3 metrekareye varan güneş kontrol panelleri ardındaki şeffaf kabuk içinde yer alan serbest döşemeler, geniş galeri sayesinde müşterilerin servis ve yönetim kısımlarının kontrollü bir biçimde izlenmesine izin verir.

– Bina sistemleri;
* Akustik
Şeffaf kabuk malzemesinin sertliği, kabuğun şekli ve bütün hacmin btün işlevlerce ortak kullanılması çözülmesi gereken bir akustik problemi oluşturmakta. Gürültülü işlevlerin kapalı bir kutu içinde muhafaza edilmesinin yanısıra bina içindeki opak yüzeylerin herbirinin ses yutucu olarak tasarlanması akustik konforun sağlanması için alınan önlemlerden sadece birkaçı.

* Aydınlatma
Güneş kontrol sistemleri ile gün içinde bina içine doğal yansıma ışığın alınması amaçlanır, yansıma ışık teşhir ürünleri üzerinde yansıma yapmayacağı gibi bina içinde de homojen bir ışığın hakim olmasını sağlar. Doğal gün ışığının yetmediği zamanlarda, 4 farklı bölge için işlevleri doğrultusunda yapay aydınlatma sistemlerinin en iyi aydınlatmayı sağlayacağı düşünüyor.

* Pasif sistemler
Kabuk içi hacmin büyüklüğü göz önüne alındığında, binanın ısıtma ve soğutma yükünün çok fazla olacağı tahmin edilmekte. Kabuk yüzeyinin ısı depolamaya uygun olmayan bir malzeme ile kaplanacak olması da başka bir dezavantaj… Bu gibi durumlar göz önüne alındığında şeffaf kabuk için, ısıl katsayısı asal gazlar ile modifiye edilen kristal camlar uygun görülür, yansıma ışığın ve kimi saatlerde alınabilecek direk güneş ışığının en uygun şekilde kullanılacağı tahmin edilmekte. Yaz aylarında ise, ışınım sensörleri ile kontrol edilecek alüminyum güneş kontrol panellerinin, direk güneş ışığının kabuk içine girmesini engelleneceği düşünülüyor.

* Taşıyıcı
Amorf yüzeyli kabuğu oluşturan strüktür projenin kilit noktalarından birisi. Kendisini, kaplama malzemesini ve güneş kontrol panellerini taşıyan strüktür, bir diğer taraftan içerideki döşemelere de kimi noktalardan bağlanarak, ana taşıyıcı kulelerin gerilimine destek olmanın yanı sıra taşıyıcı sistemin senkronize çalışmasını sağlar. Toprakaltı kısım ise tamamen betonarme olarak inşa edilir.


* Yangın
Bina içinde kurgulanacak kaçış rotalarının, yangın geçirimsiz kuleler içinde yer alan merdivenlerin ve otomatik olarak idare edilecek yangın söndürme sistemlerinin, tehlike anında yeterli olacağı düşünülmekte.

– Sistem Kesiti ve Nokta Detayları;
* Detayların tasarlanış süreci

* Kabuk Sistem Kesiti

* Yangın Merdiveni Genel Kesiti

* Nokta DetaylarıReklamlar  Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google+ fotoğrafı

  Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  w

  Connecting to %s%d blogcu bunu beğendi: