İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstinye Park işbirliği ile düzenlenen ekoPavyon yarışması sonuçları belli oldu. Yunus Emre Kara, “Re-enkarne” projesi ile 1.lik ödülü almaya hak kazandı.Atilla Alitaşan ve Zuhal Kol’un projesi ile ilk sırayı paylaşan ‘Re-enkarne’ projesi uygulanabilirliği sayesinde İstinye Park’ın belirlenen kapalı meydanlarında inşa edilecek ve ekoloji üzerine yapılacak olan seminerler, toplantılar, etkinlikler ve workshop’lar için gereken ortamı oluşturacak.

-Proje Raporu:
Re-enkarne; betonarme kalıp sistemlerini oluşturan parçalara tekrar hayat kazandırmanın ismidir. Beton kalıbı çok düzgün yapılmalıdır, aksi halde ince yapı kısmında oldukça fazla problem yaratır. Bu sebeple kalıp sistemleri Türk inşaat sektörünün belki de en çok para yatırdığı kısmıdır. Kullanım sonrası satıh düzgünlüğünü kaybeden 10’a 10’luk 5’e 10’luk kalaslar ya atılıyor ya da bir hurdacıya satılıyor. Hurdayı satın alan, kalaslara boyut kaybettirerek de olsa yüzeylerini düzleştiriyor ve başka amaçlar için tekrar satışa çıkartıyor. Doğal ahşap gibi bir malzemenin elde edilişi çok zahmetli ve pahalı bir iş. Kısa bir süre kalıp dikmesi olarak kullanılıp atılan malzemeye ikinci bir hakkı yaratmak, en başta çok değeli ormanlarımızın korunmasını sağlayacaktır daha sonra ise ekonomiye ve çevreye katkı sağlayacaktır. Bu sebeple kalıp sistemlerini oluşturan malzemeler üzerinde yapılacak bir kaç küçük değişiklik ile İstinye Park’ın en derin galerisine bir pavyon tasarlandı. 3 farklı boyda üretilecek küplerden 5 tanesi büyük galerinin ortasında workshop, seminer ve tanıtım gibi etkinliklere ev sahipliği yapabilecek. Üstünün açık olmasının avantajı ilk olarak burada göz önüne çıkacak. Kalabalık vakitlerde pavyon kimseyi boğmayacak, İstinye Park’ın havalandırma giderlerine ayrıca bir yük bindirmeyecek. Sahnenin yanısıra, iki galeri boşluğu için gerekirse 5 parçalık takım birbirinden ayrılacak ve 3 ayrı noktada birden hizmet verebilecek. Montaj kolaylığı, tesisat için bırakılmış boşluklarla beraber sunum-seminer gibi işlerin aksamadan devam etmesini sağlayacak. De-monte edilmeden bir kenara çekilmek istenirse de iç içe geçebilmesi sayesinde daha az yer kaplayacak, ve daha az enerji harcayacaktır. De-monte edilmek istenirse de tekrar birleştirmek mümkün olacak, çünkü vida ile ahşap lifleri zorlanmadan önce matkap ile vida yolu açılacak. Hem usta işini rahat yapacak hem de malzemenin ömrü iyice uzayacak. Türkiye ve İstanbul içinde ahşap hurdası alım-satımı yapan birçok işletmenin olması da yapı malzemesinin rahatlıkla bulunacak olması da daha az enerji harcanmasına katkı yapacak.

-“Re-enkarne” projesi için jüri raporu:
36653 rumuzlu proje, kullanımı bitmiş malzemeleri yeniden kullanım önerisi, beklenen işlevleri tam olarak karşılayabilmesi, sunumundaki sadelik ve ifade etme gücü sebebiyle 1. lik ödülüne uygun görülmüş ve 1/1 ölçekte geliştirilerek uygulanmasına karar verilmiştir.

-Yarışma sonucu duyurusu için;
tıklayınız

-Yarışma afişi

Reklamlar  Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google+ fotoğrafı

  Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  w

  Connecting to %s%d blogcu bunu beğendi: