Gaziantep’in eski yerleşimlerinden biri olan ‘Bey Mahallesi’ içinde bulunan ‘Eblehan Caddesi’ üzerindeki mevcut apartman binası yerine yapılması planlanan yapı; 94 öğrenciye ev sahipliği yapabilecek kapasitededir. Öğrenciler için bir ve iki kişilik oda seçenekleri hazırlanmıştır.
Eski yapıların bir çoğu korunmuş, kötü durumdaki betonarme yapılar bölgeden arındırılmıştır. yıkılan binalar 1076 nolu yapı adasının rahat bir nefes almasını sağlamış, sık düzenli eski dokunun içinde, sokaktaki insanların da paylaşabileceği yeşil alanlar ortaya çıkmıştır.
KUDEP ve Etnoğrafya müzesince sınırlanan yeşil alan öğrencilerin, sosyal aktivitelerini destekleyen 4 öğrenci topluluğu binasına ve 112 kişilik bir sahneye sahiptir. A,B ve C bloktan oluşan yapılar kendi içlerinde de bölümlere ayrılmaktadır. araziye ve çevresindeki binalara uyum sağlaması sebebiyle dikdörtken blokların kırılması ve kademeli bir şekilde yüksekliklerinin artması ya da azalması binaya form kazandırmıştır. Binaların zemin ile ilişkisi mümkün olduğunca az tutulmaya çalışılarak sık dokunun içindeki ferah yeşil alanın sürekliliği sağlanmıştır. Birkaç sene içinde tamamlanacak hafif metro ile ulaşımın da kolaylığı öğrencilerin ‘Bey mahallesi’ bölgesine rağbetini arttıracak ve bölgenin yaşaması sağlanacaktır.

proje, 3 temel fikir üzerinden gelişmiştir. 1. kıstas öğrenci odaları sokaktan bir üst kotta olmalı, ortak tesislerin her biri kompleks kullanıcısı olan öğrencilerin değil sokakdaki insanların da fiziksel olarak ilişki kurabilecekleri, sokak seviyesinde olmalı. 2.si ise sürekliliği görsel olarak korunan yeşil alanın sokaktan geçen biri tarafından farkedilebilmesini sağlayacak bazı boşlukların oluşturulmasıdır. 3. ve son ana kıstas ise sokağa paralel aksta yeşil bir sokak oluşturmak, alternatif bir mekan yaratarak dar sokakların sıkıcı atmosferini bir nebze olsun kırabilmek. bu üç temel kuraldan türeyen ‘birim’ mekan ve modülerite öğrenci evlerini oluşturmuş, ekolojik gereksinimler de binanın form kazanmasında önemli bir tasarım ilkesi olmuştur.öğrenci evleri birbirinden ayrı ‘binalar’ olarak tasarlanmıştır. Her bir bina kendisini taşıyan ana strüktüre bağlıdır. Ana çelik strüktür, her bir birimin çelik karkas yapısını sarmalar, iç içe geçmiş bu iki çelik sistem, hücresel bir birliktelik sayesinde güçlü bir yapı inşa etmiş olurlar. Ana yapının herhangi bir çatısı yoktur, dış dünyanın bütün şartları bu ‘morula’nın kendi sokakları içinde rahatça etkisini gösterebilmektedir.
Gaziantep kışları İstanbul kadar soğuk olmasa da, yaz aylarında oldukça kurak ve sıcak bir mevsim döngüsü yaşamaktadır. Kışın olumsuz etkilerinden korunmak için her birim oldukça kalın bir taş yünü katmanı ile sarılmıştır. Isıtma sistemi olarak büyük oranda ISI POMPASI’nın kullanılacağı binada, yedek olarak yeterli kapasitede bir kazan da bulunacaktır. Kazan, e-KULE’deki güneş kollektörlerinin ısttığı suyun sıcak kalmasını sağlayan bir emniyet sübabıdır aslında. kazanın, katı yakıt yerine elektrik ile çalışan bir modeli seçilmiştir. 15 metrelik net yüksekliğe sahip olan e-KULE’nin güney cephesi güneşin hakim açısına göre yerleştirilmiş fotovoltaik panellerce kaplanmıştır. Bütün ‘öğrenci evi’ kompleksinin elektrik ihtiyacının büyük kısmını karşılaması beklenmektedir.
* Antep ile ilgili;
gaziantep hızla büyüyen ve büyümeye de devam eden bir şehir. istanbul şehrinin örneği olarak türeyen başka bir ‘dünya’ şehri. antep dünyanın en eski şehri sayılıyor. bütün tarihi boyunca el üstünede tutulmaya gayret gösterilmiş bir yer. hızlı büyüme şehrin eskisine ters bir aksta gelişmesine ve eski yerlerin giderek daha yaşamdan kopmasına sebep oluyor. son senelerde parmakla sayılacak kadar azalan tarihi meskenler ‘kabuk’ yeniliyor. fakat bir çoğunun içi boş ve gece vakti turist gelmezse sinek avlayan mekanlar dışında insansız ve yaşam belirtisiz. İstekli görünen belediye birçok işe koşuyor, yeni yerler yapılıyor, turizm gelirlerini arttırmak için atılım üstüne atılım yapılıyor. çarşılar yenileniyor, eski konaklar toplaşı mekanları haline getirilerek tekrar hayat buluyor. şehrin göbeği denilen yer istanbul’daki örnekleri gibi çöküntü merkezi olmadan kurtarılmaya çalışılıyor. genç nüfus bu yöreye oldukça uzak bir kampüste eğitim hayatlarını sürdürüyorlar. problemin ana kaynağı sayılabilecek bir sebep. yeni yapılan tramvay hattı ile insanların şehir merkezine daha sık gelecekleri tahmin ediliyor. büyük şehir olma edasını büyük bir tutku ile devam ettiren antep şehri hedefine adım adım yaklaşıyor.

* Çevre Duyarlı Fikirler;
Gaziantep’in bulunduğu bölge ve enlem dolayısıyla günlük güneşlenme miktarı ve güneş açısı, onun enerjisini dönüştürerek kullanmak için büyük bir avantaj. ilk olarak gün ışığı döşemeden döşemeye taşınır ve tasarrufun ilk adımı da budur. daha sonra, ısı pompası ile toprak ile havanın sıcaklık farkından yararlanarak binanın kapalı mekanlarının ısıtılması sağlanır. son olarak 15m’lik net yüksekliği ile enerji kulesi güneşin enerjisini kullanabilmek için gökyüzüne uzanır. bütün birimler e-KULE ve onun uzantısı olan su deposu, A blok’a su ulaştıran hidrofor odası ve kazan dairesinden beslenir. Isıtma için ise ayrıca ısı pompası odası bulunur. Kazan ve su deposu gerekli zamanlarda ısıtmaya katkı sağlar.

Proje Yürütücüleri;
* Prof.Dr. Gülçin Pulat Gökmen
* Araş. Gör. Esra Gürbüz

Reklamlar  Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google+ fotoğrafı

  Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  w

  Connecting to %s%d blogcu bunu beğendi: