G.Antep Demokrasi Parkı İyileştirme Projesi

vaziyet plani
Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde birçok çekim noktasının arasında yer alan Demorasi Meydanı’nın şehir içindeki değerini arttırmak üzere yapılan bir avan proje çalışmasıdır. Antep Kalesi, Kamil Ocak Stadyumu, Bedesten AVM gibi çekim noktalarının yanında geleneksel Antep evlerinin bulunduğu mahallelere olan yakınlığı ve Büyükşehir Belediye, Valilik gibi kamu binalarının da arasında yer alması sebebiyle oldukça önemli bir konumda olan Demokrasi Parkı’nın önemli günler dışında kullanılmaması sorunun çözümü için basit fikirler öne sunulmuştur.

* Mevcut Durum
meydan

*Öneriler
zemin_onerisi

* Meydanda su kullanma fikri özellikle ön planda tutuldu. G.Antep gibi kuru ve sıcak bir bölgede suyun varlığı hissedilen sıcaklığı lokal olarak azaltacağı, serin bir meydanın insanlar için çekim yaratacağı öngörüldü. Havuz, meydanın tekdüze zemini değiştirilerek bir puzzle vadisi içine yerleştirildi. Zemindeki kot farklarının asimetrik yerleşiminin de meydanın çekim gücüne destek olacağı düşünüldü.

tipler

* Temel olarak tek malzemenin olanakları ile çeşitli tipler yaratıldı. Bütün yapı elemanlarının işlevini tek başına karşılayabilecek bir malzeme seçimi gerçekleştirildi. Geri dönüşüm oranı yüksek çelik petek ızgaralardan oluşan küpler, öngörülen aktif oyun alanları, büfeler, gölgelikler ve kimi şehir mobilyaları için gerekli hacimleri karşılaması için 4-5 farklı tipte üretilmesi düşünüldü.

aa_kesit
detay
maket

Proje Yürütücüleri;
* Prof. Dr. Gülçin Pulat Gökmen
* Araş.Gör. Esra Gürbüz

Reklamlar  Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google+ fotoğrafı

  Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  w

  Connecting to %s%d blogcu bunu beğendi: