Istanbul Resim&Heykel Müzesi

0001-copy

İstanbul’un yıllarca unutulduktan sonra değeri anlaşılan ve ilgi gösterilmeye başlanan Unkapanı-Ayvansaray hattında bulunan Fener ve Balat bölgelerinde yapılmış bir öğrenci projesidir.
——————————————————————————————————————————-
Fener ve Balat bölgesi 1960’lı yıllara kadar İstanbul şehrinin en işlek bölgelerinden biriydi. Dünya’nın ender doğal limanlarından olan Haliç bir yandan liman görevini üstlenmeye devam ederken. Bir yandan da kıyısında kurulu olan sanayi yapılarınca bir atık madde deresi rolünü de üstleniyordu. Pervetitich’in sigorta haritalarından anlaşılacağı gibi,
01 kentsel analiz copy
bu bölgelerde yaşanyan insanların Haliç ile olan kıyı bağlantısı sadece küçük iskeleciklerdi. Halen aynı yerlerde bulunan iskeleler ve şimdikine nazaran çok daha yoğun bir deniz trafiği ile Haliç içinde yolculuk yapılıyordu. Şehrin sanayi bölgesi olması sebebiyle ticaretin nabzı bu bölgelerden tutuluyordu. Pierre Loti, Eyüp, Zeyrek gibi yüksek konumdaki bölgeler zenginlerin adresiyken Cibali, Fenet, Balat gibi deniz seviyesine yakın ve muhtemelen denizi kesintisiz dörme şansı bulunmayan yerlerde ise Haliç kıyısındaki işletmelerde çalışan alt ve orta gelirli insanlar yaşıyordu.
02 yakin olcek copy
Genel olarak Rum ve Ermeni vatandaşların yaşadığı bu bölge İstanbul’un kendi kimliğinden kalan son parçalardan biriydi, Beyoğlu, Galata gibi bölgeler gibi. Tarihte 5-6 Eylül olayları olarak bilinen Müslüman olmayan mahallelere yapılan baskınlar ve yağmalarla bölgede yaşanyan insanlarla beraber o tarihe kadar süregelen belirgin bir kültür de göç edip gitmişler. Yıllarca başıboş kalan birçok yer bakımsızlıktan, İstanbul’un göçmen nüfusunun da el vermeyen imkanlarından, Haliç’in kıyı şeridinden sanayi yapılarının ve Karaköy gibi bir eğlence ve ticaret bölgesinin kaldırılmasıyla devlet gibi, insanlar da bölgeyi rafa kaldırmışlar. O yıllardan bu yana dişe dokunur bir proje geliştirmeyen devlet, İstanbul’un karadelik gibi büyüyen çöküntü bölgesini ‘adam’ etmek için bir yeniden yapılanma (rehabilitasyon) projesi başlattı. Ödenek yetersizlikleri gibi sebeplerle oldukça yavaş ilerliyor.
04 sehir ve proje programlari copy
Bölgenin tekrar hafızalarda canlanmasıyla birçok Mimarlık Fakültesi bu yörelerde proje çalışmaları düzenlemeye başladılar. Yrd. Doç. Dr. Cemile Tiftik ve Göksenin İnalhan stüdyosunda yapılan çalışmanın genel yapısı şöyle;
Balat bölgesinde Tahtaminare mahallesinde kıyıya paralel sokakların ilkinde yapılacak bir resim-heykel müzesidir. 1970’lerde yapılmış bir işhanın yıkılması sonucu ortaya çıkan büyük parsele oturmaktadır. Balat Rum, Bulgar Kiliseleri ve Tahtaminare Hamamı ve Camii’si gibi birçok tarihi yapının ortasında yer alacak olan müze, ziyaretçilerine modern koleksiyonların yanında kısa bir tarih ve mimarlık turu da attırmak istiyor.
003 copy
Büyük parsele oturmasına rağmen birbirinden kopuk parçaların merdivene benzeyen bir yapı oluşturmasıyla yüksek ve alçak binalar arasında bir geçiş elemanı gibi algılanmasını sağlıyor. Müze inşa edilirken, etrafındaki birçok yapı da elden geçirilerek yenilecek ve sokaklar trafiğe kapatılarak yakın geçiş dönemin ‘sokak müzesi’ni de oluşturulacak. 1950’lerdeki hareketli yaşamı tekrar canlandırmak için müze binasın en üst katında Haliç manzarasını içine alan bir lokanta-kafeterya da olacak. Geceleri de açık olacak mekan müzenin ve çevresinin sürekli yaşamasına olanak sağlayacak.
patlamis perspektif copy
Müze ve çevresinde oluşan ‘düz ayak’ meydan ve sokakların trafiğe kapatılmasıyla, geçmiş’in kültürünün bugünün insanlarıyla buluşmasını sağlayacak festivallerin yapılması için uygun bir ortam oluşacak. Festival sayesinde Balat/Tahtaminare bölgesi bütün insanların rahatça gezip, bölge ruhunu anlayabilmesini sağlayacak.
001 copy

Proje Yürütücüsü;
* Doç.Dr. Cemile Tiftik

Reklamlar

  1. çok güzel bir proje olmuş, yapanların ellerine sağlık
Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s%d blogcu bunu beğendi: