BiyogazPavyonu08′ pnömatikstrüktür

“Biyogaz Pavyonu 08’” adlı proje, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 2007–08 ‘Proje 2’ dersinin 5.projesi kapsamında tasarlanır. Ekopavyon projesi dünyamızı giderek tehdit eden küresel ‘atık’ sorununa karşı toplumu bilinçlendirmek, öngörülen tehlikelere karşı uyarmak, bunların üstesinden gelebilmek için sivil toplum kuruluşlarına destek olmalarını sağlama amacını güder.

Biyokütle enerji dönüşümleri tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de yavaş yavaş kullanım alanları içinde yer verilmeye başlandı. 19. yüzyılın sonlarına doğru Londra’da başlayan çalışmalardan ve teşviklerden bu yana epeyce bir yol kat edildi. Çin ve Hindistan gibi birçok Asya ülkesi Biyokütle enerji dönüşümüne dayalı kalkınma planları sayesinde ekonomik gelir kaynaklarını arttırmışlardır. Biyokütle enerjilerinden en yaygın olarak bilineni biyodizeldir. Biyogaz ise arka planda kalmaktadır fakat üretim kolaylığı, ham maddeye ulaşım hızı dolayısıyla biyodizele göre oldukça maliyetsiz basit bir düzenek ile üretilebilmektedir. Hayvansal ve bitkisel atıkların, basit bir mayalanma işleminden geçmesiyle biyogaz ve verimli bir gübre elde edilir. Ham maddeye ulaşım kolaylığı dolayısıyla biyogaz tesislerinin büyük kısmı kırsal alanlar içinde yer almaktadır.

Bir fuar alanına, şehir içindeki bir parka kurulabilecek olan Biyogaz Pavyonu, fakat öncelikli olarak kırsal yerleşim yerlerinde komşu araziler üzerine, yol kenarında bir mola tesisiymiş gibi konumlanacağı düşünülür.
Genel olarak 4 ana birimden oluşan sergi alanı, sergi alanı için verilen parsele ve arazi durumuna göre tekrardan şekillenebilmesi ve gerekirse ana birimlerden eksiltmeler yapılabilmesi de ‘sergilenme planı’ içerisinde yer alır. Çift katmanlı pnömatik strüktürden inşa edilecek 4 membran çadırdan en küçüğü ‘tuvalet’ birimini, orta boy iki tanesi ‘rehberlik-ön sergi salonu ve ziraat bakanlığı yetkili birimleri ofisini’, en büyüğü ise ‘uygulamalı biyogaz tesisini’ barındırır.

‘Pavyon’un çabukluk ve ilgi çekicilik özelliklerini rahatça taşıyabilecek pnömatik strüktürlü membran çadırlar, araziye bir tabla sayesinde mesnetlenir, biyogaz ile çalıştırılan bir motorun beslediği kompresör yardımı ile kısa zamanda şişirilir ve sergiye hazır hale getirilir.
Sergi alanını ziyarete gelenler için sunulabilecek birkaç gezi planı hazır bulunur. 1.si sergi alanını çekici bulup gelen ziyaretçiler için, 2.si sergi alanı ve sergilenene ilgi duyan ziyaretçiler için, 3.sü de sergilenenle ve biyo dönüşümün ticari yönüyle ilgilenen ziyaretçiler için düzenlenir.

Biyogaz Pavyonu 08′ animasyonu için;
tıklayınız

Proje Yürütücüsü;
* Y.Mimar H.Ertuğ Uçar

Reklamlar

  1. paylaşım için teşekkürler…zevkle okudum.
Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s%d blogcu bunu beğendi: